Dan ružičastih majica/ Дан ружичастих мајица

Autor: Radmila Trbović, 24. 2. 2021.

Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, Dan ružičastih majica ili međunarodni Pink Shirts Day, obilježen je ove školske godine 24. veljače, zadnje srijede u mjesecu.

Nositi ružičasto na taj dan, simbolički je znak otpora protiv vršnjačkog nasilja koji je počeo u dalekoj Kanadi, kada je jedan dječak postao žrtva zbog nošenja, upravo, ružičaste majice pa su njegovi drugovi u znak otpora prema nasilnicima, svi odreda, naredni dan obukli iste takve majice i pokazali da se nasilje ne smije tolerirati, a kamoli podsticati.

Da li su roza i ružičasta iste boje, postoje li posebne boje za dječake i djevojčice postoje sporovi, no ako zavirimo u davnu 1918. otkrit ćemo da je jedan časopis zapisao – “općeprihvaćeno pravilo jest ružičasto za dječake i plavo za djevojčice. Kao snažna boja ružičasta je mnogo primjerenija za dječake, dok nježna i dražesna plava bolje pristaje djevojčicama”.

Vremena i moda se mijenjaju, ali se nasilju mora reći stop, za sva vremena!

Aleksandar Kovačević

Дан борбе против вршњачког насиља, Дан ружичастих мајица или међународни Пинк Ширтс Деј, обележен је ове школске године 24. фебруара, задње среде у месецу.

Носити ружичасто на тај дан симболички је знак отпора против вршњачког насиља који је почео у далекој Канади, када је један дјечак постао жртва због ношења, управо, ружичасте мајице па су његови другови у знак отпора према насилницима сви одреда, следећи дан, обукли исте такве мајице и показали да се насиље не сме толерисати, а камоли подстицати.

Да ли су роза и ружичаста исте боје, постоје ли посебне боје за дечаке и јевојчице, постоје спорови, но ако завиримо у давну 1918. открићемо да је један часопис записао – “опћеприхваћено правило јест ружичасто за дечаке и плаво за девојчице. Као снажна боја ружичаста је много примеренија за дечаке, док нежна и дражесна плава боље пристаје девојчицама”.

Времена и мода се мењају, али се насиљу мора рећи стоп, за сва времена!

Александар Ковачевић