Međunarodni dan borbe protiv plastičnih vrećica / Међународни дан борбе против пластичних врећица

Autor: Marko Borojević, 19. 12. 2017.

Godišnja potrošnja plastičnih vrećica u svijetu procjenjuje se na preko 500 milijardi, a zbog velikih troškova recikliranja (samo 1% se reciklira) velik dio njih na kraju završi u prirodi. Štetnost plastičnih vrećica za okoliš najbolje prikazuje podatak da je za prirodnu razgradnju jedne vrećice potrebno više od sto godina, ovisno o uvjetima u kojima se razgrađuje. Mnogobrojne životinje uginu jer se zapetljaju u plastične vrećice ili ih zamijene za hranu.

“Vrećice plastične nisu fantastične, reciklaža nije gnjavaža" naziv je natječaja koji je raspisalo komunalno poduzeće Čvorkovac. Pravo na sudjelovanje imaju grupe učenika iz vrtića, osnovnih i srednjih škola s područja općine Erdut, a grupa učenika koja skupi najveći broj iskorištenih plastičnih vrećica bit će nagrađena s 500 kuna.

Akciji su se priključili i učenici naše škole, uključujući i eko skupinu. Treći razred je jedan od favorita sa 2000 komada prikupljenih vrećica. Uvijek podržavamo akcije važne za očuvanje prirode!

Годишња потрошња пластичних врећица у свету процењује се на преко 500 милијарди, а због великих трошкова за рециклажу (само 1% се рециклира) велик део њих на крају заврши у природи. Штетност пластичних врећица за околину најбоље приказује податак да је за природну разградњу 1 врећице потребно више од сто година, у зависности од услова у којима се разграђује. Многобројне животиње угину јер се запетљају у пластичне вреће или их замене за храну.

"Врећице пластичне нису фантастичне, рециклажа није гњаважа" назив је конкурса који је расписало комунално предузеће Чворковац. Право на учешће имају групе студената из вртића, основних и средњих школа са подручја општине Ердут, а група студената која скупи највећи број искоришћених пластичних врећица биће награђен са 500 куна.

Активностима су се придружили и наши ученици, укључујући и еко групу. Трећи разред је један од фаворита са 2000 комада сакупљених врећица. Ми увек подржавамо акције које су важне за очување природе!