Dan učitelja/Дан учитеља

Autor: Radmila Trbović, 23. 10. 2023.

Dan učitelja slavi se 5. listopada još od 1994. kada se UNESCO sjetio da je davne 1966. na isti datum potpisana preporuka o statusu učitelja.

Trebalo je skoro 30 godina da učitelji dobiju priznanje za svoj rad u obrazovanju i odgoju mladih naraštaja. Ne žalimo se, jer želimo biti uzori, umjetnici za katedrom, nositelji znanja, učitelji s manirom i razumjevanjem svijeta oko sebe i u sebi kako bi našim učenicima život bio lakši i razumljiviji. Kako tko uspjeva u tome znaju naši učenici svatko za sebe, a mi se nadamo da će društvo prepoznati značaj učitelja u životu svakog društva i znati to cijeniti.

Дан учитеља слави се 5. октобра још од 1994. године када се УНЕСКО сетио да је давне 1966. године на исти датум потписана препорука о статусу учитеља.

Требало је скоро 30 година да учитељи добију признање за свој рад у образовању и одгоју младих нараштаја. Не жалимо се, јер желимо бити узори, уметници за катедром, носиоци знања, учитељи с маниром и разумевањем света око себе и у себи како би нашим ученицима живот био лакши и разумљивији. Како ко успева у томе знају наши ученици свак за себе, а ми се надамо да ће друштво препознати значај учитеља у животу сваког друштва и знати то ценити.  (A. Ковачевић)