Dana 22. veljače 1483. godine, znači prije 541. godinе tiskana je prva hrvatska knjiga i to na jednom od hrvatskih povijesnih pisama - glagoljici. Taj datum je odabran za Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva kako je to izglasano u Hrvatskom Saboru 2019. godine.
Glagoljicu – koja je, uz ćirilicu, jedno od slavenskih pisama – sastavio je sredinom 9. stoljeća Konstantin Filozof, bizantski redovnik iz Soluna, poznatiji kao sveti Ćiril. Naziv ″glagoljica″ izveden je iz glagola ″glagoljati″, koji izvorno znači ʹgovoritiʹ, te potom zadobiva i dodatno značenje: ʹobavljati bogoslužje na staroslavenskome jezikuʹ.
Pod mentorstvom učiteljice Tihane Maras, učenici predmetne nastave su proveli tematsku radionicu koja je rezultirala malim remek-djelima.
Дана 22. фебруара 1483. године, значи пре 541. године штампана је прва хрватска књига и то на једном од хрватских историјских писама - глагољици. Тај датум је одабран за Дан хрватске глагољице и глагољаштва како је то изгласано у Хрватском Сабору 2019. године.
Глагољицу – која је, уз ћирилицу, једно од славенских писама – саставио је средином 9. века Константин Филозоф, византски монах из Солуна, познатији као свети Ћирил. Назив ″глагољица″ изведен је из глагола ″глагољати″, који изворно значи ʹговоритиʹ, те потом задобива и додатно значење: ʹобављати богослужење на старославенскоме језикуʹ.
Под менторством учитељице Тихане Марас, ученици предметне наставе су провели тематску радионицу која је резултирала малим ремек-делима.